Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Sipariş Takibi İletişim
Sıkça Sorulan Sorular
Mağazanıza gelmeden kredi kartı ile alışveriş yapma şansımız var mı?

Sitemizden tüm kredi kartları ile 4 taksite kadar alış-veriş yapmanız mümkündür.

Havale yapabileceğim banka hesap numaralarınız hangileridir ?

Garanti Bankası Selamiçeşme Şubesi
Alıcı: BL Müzik Sistemleri ve Bilgisayar Ürünleri Tic. Ltd. Şti.
Şube Kodu: 846
Hesap Numarası: 6297421
IBAN: TR86 0006 2000 8460 0006 2974 21

Ürün teslimatı ne şekilde yapılmaktadır ?

Sitemizden satın aldığınız 200 TL üzeri ürünler, ARAS kargo (veya o gün için BL Müzik tarafından uygun görülen bir firma) ile adresinize ücretsiz olarak gönderilmektedir. İnternet sitemizden ödemenin yapıldığına dair bilgi bize ulaştıktan sonraki iş günü kargo teslimleri yapılır.

Sipariş verirken nelere dikkat etmeliyim?

Ürünlerinizin zamanında ve eksiksiz olarak elinize ulaşması için siparişinizi vermeden önce bazı konulara dikkat etmeniz gerekir.

1- Teslimat ve Fatura Adresleri:

Siparişiniz, sizin girmiş olduğunuz teslimat adresine gönderilecektir. Teslimatların gecikmesindeki en sık karşılaşılan sebeplerinden biri adres bilgilerinin yetersiz olmasıdır. Lütfen teslimat adresinizi tam ve eksiksiz olarak giriniz. Fatura adres bilgileri faturalama işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden fatura bilgilerinizin doğruluğundan emin olmadan siparişi onaylamayınız.

2- Sadece Adrese Teslimat Yapılır:

Tüm gönderiler, adrese ve ilgili şahsa teslimat yapılır. Kargo şubesinden kesinlikle mal teslimatı yapılamaz. Alıcının adreste olmaması durumunda birinci dereceden yakınına kimlik bilgilerinin kontrolünden sonra teslimat yapılabilir.

Sattığınız ürünlerin garantisi var mı?

Evet. Sattığımız tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma tarafından yapılmaktadır. Arızalı ürününüzü faturası ile birlikte firmamıza getirerek veya göndererek, garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz. Firmamıza gönderdiğiniz ürünler tarafımızdan yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir.

Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Satın almış olduğunuz bir ürünü on dört (14) günlük süre içinde iade edebilirsiniz. İade edilecek ürünün kesinlikle kullanılmamış olması, ticari vasıflarını yitirmemiş olması, ambalaj ve içeriklerinin tam olması gerekmektedir. Müşteri, ürünü teslim aldığı gibi iade etmekle yükümlüdür. Böyle bir durumda, iade isteğinizi belirten bir dilekçe, ürün ve faturanızı firmamıza ARAS Kargo ile "ÖDEMELİ" olarak gönderebilirsiniz. Gerekli incelemeler yapılıp iadesinde kusur olmadığı birimlerimizce onaylandıktan sonra, 2 hafta içinde ürün fiyatı hesabınıza veya kredi kartınıza geri yatacaktır. BL Müzik; üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.

Tüketici yasası nedir?

Aşağıdaki linkte 6502 numaralı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un tüm metnini bulabilirsiniz.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6502.pdf

E-Bülten ile Kampanyalardan Haberdar Ol.

Pratik ve hızlı alışveriş yapabilmeniz için tasarımımız profesyonel ekipler tarafından yönetilmektedir. Ürünlerimiz sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda, kullanıcı testlerinden geçerek sunulmaktadır. Doğru yönlendirme ile aramış olduğunuz ürüne, hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktayız. Satın almak istediğiniz ürüne kolaylıkla ulaşabilir ve en uygun ödeme seçeneğini seçerek alışverişinizi sonlandırabilirsiniz.

Mağazadan Teslim İmkanı

7/24 Güvenli Alışveriş

Alışverişlerde 12 Taksit İmkanı

200 TL ve üzeri ücretsiz kargo